Czym powinny charakteryzować się wygodne stołki barowe?

stołki barowe

Meble współtworzą atmosferę pomieszczenia, wpływają na jego wygląd i co równie ważne, kształtują jego funkcjonalność. Jest ona szczególnie istotna w przypadku sprzętów wykorzystywanych do siedzenia. Choć to, jak się prezentują, ma bardzo duże znaczenie, jednak wygoda użytkownika będzie często wybijała się na pierwszy plan. Dobrze widać to choćby w przypadku stołków barowych. Są one łatwe do zauważenia w każdym wnętrzu, jednak to, czy będą wystarczająco wygodne, przesądza o uznaniu ich za spełniające wszystkie wymagania. Przyjrzyjmy się bliżej stołkom barowym.

Gdzie sprawdzają się stołki barowe?

Stołki barowe to nieodłączne wyposażenie większości restauracji oraz lokali serwujących mocniejsze alkohole. By móc dopasować je do wysokości barowego kontuaru, są sporo wyższe od tradycyjnych krzeseł, mają też o wiele niższe oparcia lub są ich pozbawione. Nieodłącznym wyposażeniem stołka barowego jest podnóżek, na którym siedzący może oprzeć stopy. Pierwotnie używano ich głównie w lokalach gastronomicznych. Wraz z modą na kuchnie otwarte na pokój, oddzielone wyspą kuchenną lub wysokim kontuarem, zaczęto je wykorzystywać także w domach i mieszkaniach.

Czym kierować się przy wyborze krzeseł barowych?

To, jak prezentują się krzesła barowe nazywane hokerami, zależy w głównej mierze od charakteru wnętrza, w jakim zostaną ustawione. Jeśli chodzi o design, ich stylistyka będzie więc całkowicie podporządkowana planowanej aranżacji. Gdy w grę wchodzą cechy użytkowe, to wśród najważniejszych będzie odpowiednia stabilność. Ze względu na to, że punkt ciężkości siedzącego znajduje się dość wysoko, a jego stopy nie mają kontaktu z podłożem, konstrukcja musi być niewywrotna, ale łatwa do przesuwania. Bardzo ważny będzie także podnóżek, który powinien umożliwić zajęcie komfortowej pozycji niezależnie od wzrostu użytkownika. Nie można też zapominać o odpowiednim wyprofilowaniu siedziska i dobraniu jego twardości. Tam, gdzie siedzący będą spędzać na stołku mniej czasu może ono być nieco twardsze, w przeciwnym razie lepiej, gdy będą tapicerowane.