Jak urządzić lokal w stylu rustykalnym?

restauracja w karczmie

Stylowy lokal przyciąga do siebie klientów czymś więcej niż swoją ofertą – harmonijnym wystrojem i wyposażeniem. Styl rustykalny, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa rustic, które oznacza „wiejski”, charakteryzuje się przytulną atmosferą i prostymi aranżacjami, w których dominuje atmosfera wiejskich chałup i dworków. To klimat szczególnie ceniony przez osoby lubiące naturalne materiały.

Podstawy rustykalnych aranżacji wnętrz

Historia stylu rustykalnego sięga przełomu wieku XIX i XX. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, w stylu rustykalnym dominuje klimat wiejskich chałup i dworków, w których dominowały naturalne materiały, szczególnie drewno. Drewniany parkiet, drewniane słupy i belki stropowe to podstawy rustykalnych wnętrz. Trzeba przy tym zaznaczyć, że słupy i belki w lokalach w stylu rustykalnym to nie zawsze odsłonięte elementy konstrukcyjne budynku. Mogą to być elementy dekoracyjne, stworzone specjalnie pod aranżację. Materiały stanowiące dopełnienie drewna to ceramika, metale i surowa cegła, naturalne tkaniny. Dominujące kolory w stylu rustykalnym to biel, beż i kolory ziemi, czyli odcienie brązu i zieleni.

Meble i dekoracje pasujące do lokalu w stylu rustykalnym

Meble w stylu rustykalnym to drewniane meble o prostej formie. W aranżacji lokalu, jak restauracja, kawiarnia, cukiernia itd., szczególnie ważne są oczywiście stoły i rustykalne krzesła. Drewniane meble są często specjalnie postarzane, by wystylizować je na wyposażenie wiekowej wiejskiej chaty. Postarzanie drewna wykonuje się za pomocą przecierek i spękań. Stoły i krzesła rustykalne pasują do tradycyjnych, masywnych witryn, komód i szaf. W lokalu mogą one stanowić podstawy dekoracji – dosłownie. Na meblach mogą lądować dekoracje w formie rękodzieła, pamiątek, elementów ludowej sztuki. Dekoracje w stylu rustykalnym to np. wiklinowe kosze, koronkowe serwety, obrusy, firany, elementy ceramiki przyozdobione ludowymi wzorami. Krzesła z naturalnego drewna można przyodziać poduszkami z lnianymi poszewkami.