Styl skandynawski w lokalu. Jak go osiągnąć?

restauracja z drewnianymi meblami

Czym jest styl, wszyscy doskonale wiemy, ale gdyby ktoś zapytał nas o definicję tego słowa, sformułowanie odpowiedzi mogłoby być trudne. Pojęcie stylu w kontekście wystroju pomieszczeń najprościej ująć w ten sposób: to zespół cech charakteryzujących wykończenie wraz z umeblowaniem i dodatkami, który pozwala nam przypisać wnętrzu pewną specyfikę. Jakie cechy wyróżniają styl skandynawski? Jak osiągnąć go w lokalu, np. kawiarni?

Charakterystyka stylu skandynawskiego we wnętrzach w skrócie

Styl skandynawski we wnętrzach charakteryzuje prostota, minimalizm oraz meble i dodatki wykonane z jak najbardziej naturalnych materiałów. Wnętrza są jasne, utrzymane zwykle w chłodnej kolorystyce z przewagą bieli, szarości i jasnego drewna. Dodatki pod względem kolorystyki to przede wszystkim zieleń i różne odcienie morskiego błękitu.

Meble w stylu skandynawskim

Meble we wnętrzach w stylu skandynawskim są wykonywane z drewna. Niektóre elementy mebli, np. blaty szafek, stołów, półek, mogą być polakierowane jasnymi farbami lub wykończone innymi materiałami, ale część struktury drewna zawsze jest widoczna. Krzesła skandynawskie z jasnego drewna można ze względów praktycznych udekorować elementami z naturalnych tkanin – bawełny, lnu, czy juty. Uzupełnieniem innych mebli, na których siedzimy, foteli, kanap itp., są narzuty i pledy z grubym splotem.

Dodatki do pomieszczeń – rośliny, prosta ceramika, drewno, kamień

Meble w pomieszczeniach już same w sobie stanowią dekorację i nadają stylu, jak wspomniane krzesła skandynawskie, przy czym dodatki – ale nie w nadmiarze – też są mile widziane w skandynawskich wnętrzach. To przede wszystkim rośliny i prosta, funkcjonalna ceramika w jasnych kolorach oraz praktyczne dekoracje z drewna i kamienia.