Z jakich rodzajów drewna wykonuje się krzesła?

stolarz układa gotowe drewniane krzesła w warsztacie

Trudno sobie wyobrazić dom, mieszkanie, biuro i mnóstwo innych wnętrz bez krzeseł. Te lekkie meble do siedzenia, które możemy łatwo przestawiać i przenosić, tradycyjnie produkujemy z drewna, choć na rynku znajdziemy też krzesła metalowe, czy plastikowe. Cenimy sobie krzesła drewniane – zwłaszcza z drewna dębowego oraz bukowego. Dlaczego akurat te gatunki drewna uznajemy za najlepszy materiał do produkcji krzeseł?

Charakterystyka drewna dębowego i fenomen krzeseł z dębu

Drewno dębowe to doskonały materiał do produkcji mebli, budowy schodów, podłóg, a także elementów różnych konstrukcji, jest stosowane w budowlanej stolarce wewnętrznej. Jest twarde i wytrzymałe (wytrzymałość na ściskanie, zginanie), odporne na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli chodzi o estetykę, drewno dębu charakteryzuje się bogatym rysunkiem słojów. Już same wymienione cechy drewna dębowego to argumenty, które przemawiają na korzyść materiału. Fenomen krzeseł z dębu to również kwestia doświadczenia. Krzesła z dębu – podobnie jak inne meble i przedmioty wykonane z tego materiału – mogą przetrwać dziesiątki lat, zachowując swój piękny wygląd.

Tańsza alternatywa dębiny – drewno bukowe

Drugi bardzo ceniony gatunek drewna do wykonywania krzeseł to drewno bukowe. Podobnie jak dębina, drewno bukowe jest twarde i ciężkie, jest spoiste. Nadaje się na parkiety i sklejki, produkuje się z niego płyty wiórowe, papier, czy węgiel drzewny (buk to roślina energetyczna). Bukowina jest tańsza, a co za tym idzie – krzesła z buku można kupić w bardziej przystępnej cenie, co nie oznacza jednak, że są gorszej jakości. Są po prostu inne. Drewniane krzesła produkowane z drewna bukowego mogą wyglądać równie imponująco i również przetrwają lata – nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też np. restauracjach.